- +421 910 357 100
- info@dtarch.sk
Urbanisticky koncept objekt zasadil do existujúcej mestskej zástavby v centre mesta, pretože som vychádzal z dopravnej problematiky v súčasnosti. Závislosť na osobnom automobile ako na prostriedku transportu ku každodenným činnostiam, dochádzanie do práce, nákup potravín, či iné, priamo ovplyvnil život ľudí negatívnym dopadom. Predovšetkým sa jedná o neudržateľnú alternatívu. Stále narastajúci počet obyvateľov, jednoduchá dostupnosť k vlastneniu auta a neefektívne používanie (zväčša je v 5-miestnom aute iba sám vodič) vytvorilo kritickú situáciu z hľadiska absolútneho zahltenia ciest, čo má aj extrémny ekologický dopad na prostredie. Umocnenie tohto problému je vygradované trendom suburbánnej zástavby. Preto zahusťovanie existujúcej mestskej zástavby je udržateľným postojom k tomuto problému. Predovšetkým krátke dochádzkové vzdialenosti k občianskej. Potom ako typ umiestnenia návrh zvolil pozemok vo svahu so strmým sklonom, pretože je konvenčnými metódami ťažšie ho zastavať. Tým pádom je voľný a prináležia mu všetky výhody lokality centra mesta.
Typ bývania, ktorý je zaujímavý a výhodný je komunitné bývanie „cohousing“. Je to typ bývania na báze zdieľania spoločných priestorov, v ktorých človek vykonáva denné aktivity. Preto koncept súkromné bytové časti zredukoval a obohatil objekt o priestranné spoločenské časti, spoločné kuchyne s jedálňou či spoločné oddychové zóny. Ďalší aspekt, ktorý sa v modernej spoločnosti dostáva do popredia je home-office zamestnanie. Výhoda tohto typu je absencia dochádzania za prácou, no nevýhoda v klasickom ponímaní je izolácia priamej interakcie s pracovným kolektívom. Preto je riešenie v objekte formou spoločnej home-office pracovne, kde obyvatelia budú spoločne tráviť pracovný čas. Daný objekt môže mať preto dve zamerania. Buď bude vlastnený konkrétnou firmou, ktorá bude dané byty prenajímať svojim zamestnancom, alebo môžu byť byty v objekte vlastnené súkromnými osobami, ktoré pracujú z domu. Aj v druhom prípade má zdieľaný home-office priaznivé vlastnosti. Predovšetkým bude dochádzať k sociálnej interakcii medzi obyvateľmi počas práce.
Z hľadiska vnútornej mikroklímy je podzemná architektúra jednak výhodná, na druhej strane má svoje nevýhody. Hlavná výhoda je stabilná tepelná pohoda, keďže je objekt odizolovaný zeminou všetkými fasádami, okrem jednej. Napríklad jednou z hlavných nevýhod je presvetlenie. Preto túto problematiku návrh riešil kupolovitým tvarom zadnej nosnej steny. Avšak najkritickejšie na preslnenie bolo druhé podlažie v zadnej časti. Do týchto priestorov dostávame slnečné lúče pomocou svetlíka a interiérového odskoku. Preto oblý tvar zadnej steny potom zvádza slnečné lúče nižšie.
Technologicky objekt využíva slnečné lúče aj aktívne (solárne panely umiestnené na rámovej konštrukcii) aj pasívne (fasáda osadená oknami na celú výšku podlažia, veľké svetlíky). Ďalej objekt využíva rekuperačné lokálne systémy na vetranie a vykurovanie vzduchu umiestené pre každú bytovú jednotku a spoločenské časti. Podobne objekt využíva tepelné čerpadlo voda-voda, ktorého sústava potrubí je umiestená za zaoblenou nosnou stenou.
V objekte sa počíta s využitím princípu dvoch zdieľateľných elektromobilov, ktoré budú riadené autonómne ako doplnková forma dopravy. Ďalej sa nachádza vo vstupnej hale úložisko pre donáškovú službu nákupov, kde každý obyvateľ má vlastný úložný box.
Ing. arch. Dušan Takáč – navrhovanie parametrického dizajnu a architektúry