Genius loci Záhorská Bystrica

Genius Loci – Záhorská Bystrica

Cieľom urbanistického návrhu v lokalite Ivance – Záhorská Bystrica bolo vytvoriť funkčnú kompaktnú zástavbu. Inými slovami návrh ráta s ideálnymi podmienkami pre kvalitný život v každom období.

Galéria

Urbanizmus lokality

Jeden z hlavných cieľov bolo zachovať vidiecku charakteristiku územia, ako aj vytvoriť kvalitný verejný priestor. Urbanistické riešenie z hľadiska návrhu je vytvorenie vidieckej štruktúry, vhodnej pre danú lokalitu. Štruktúra vzniknutého územia sa snaží priblížiť vidieckemu charakteru tvarom a výzorom hlavných ulíc. Podobne zjazdné chodníky nadväzujúce na nadriadené komunikácie vytvárajú na svojich koncoch hniezda pre komunitný život. Hmotovo je územie riešené postupným vytrácaním sa do krajiny od malých líniových stavieb cez bodové bytove domy, radové zástavby, až k samostatne stojacim rodinným domom.

Pozn: Návrh vypracovaný v spolupráci s Ing. arch. Jakubom Tarbajom

„Genius loci“ v súvislosti s architektúrou predstavuje pojem charakteristickej atmosféry, ktorú má dané miesto. Často ide o malebné zákutia ľudovej a historickej architektúry, či miesta v prírode. Iný dnešný význam výrazu je veľká závislosť osobnosti od rodného kraja či prostredia, v tomto kontexte k ľudovej architektúre a urbanizmu.

Tú by sme mohli zadefinovať ako prejav stavebnej činnosti s charakteristickými znakmi podľa oblasti na území Slovenska, stavaná je zväčša svojpomocne, veľká je aj výrazová pestrosť a bohatosť prvkov a foriem vďaka rôznorodej geomorfológií a polohe Slovenska na styčných bodoch rôznych kultúr . Na stavbu budov bolo používané prevažne hlina a drevo. Mnohé objekty slovenskej ľudovej architektúry sú pamiatkovo chránené, alebo dokonca zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Konkrétne Záhorská ľudová architektúra je dnes známa svojimi vyspelými murovanými domami. Prevažne sedlové strechy a murované štíty, ktoré boli niekedy poznačené vplyvom baroka, čo je charakteristické aj pre južnú Moravu. Domy mali svetlomodrú alebo bielu farbu. Dajú sa rozpoznať aj podľa murovaného výpustku, ktorý chránil a zdôrazňoval vstup.

Celkom osobitým typom bývania na Záhorí bol habánsky dom, osobitý typ obytnej budovy ľudovej architektúry na Slovensku, ktorý začali na Záhorí stavať nemeckí kolonisti habáni. Dispozíciou mával obytné podkrovie, niekedy boli domy dokonca trojposchodové. Mohutné steny z nepálených tehál niesli hrazdenú konštrukciu štítu, v ktorej boli okná. Strecha bola riešená na Slovensko netypicky – slama sa namáčala do hliny a po uložení na strechu sa znova namazala vrstvou hliny. Na nej sa časom uchytil mach. Veľkou výhodou takýchto striech bola ich nehorľavosť.

logo dt arch page retina

Táto stránka používa súbory cookies aby Vám zabezpečila riadne fungovanie tejto webovej lokality.