- +421 910 357 100
- info@dtarch.sk
Presuny autom každý, či každý druhý deň naprieč krajinami je neefektívne a únavné, presuny vlakom, či autobusom so sebou prinášajú problémy „prvej a poslednej míle“. Pri tvorbe som sa zameral na syntézu pozitívnych stránok každej varianty a snažil som sa vytvoriť ucelený koncept spájajúci všetky prvky. Osobné auto je efektívne z hľadiska komfortu, či možnosti odviesť sa z bodu A do bodu B. Vlak je efektívny na presun na dlhšie vzdialenosti a taktiež z hľadiska kapacity.
Inšpirácia, s ktorou som narábal bol práve slávny Orient Express. Luxusný pojazdný hotel na železničnej trati. Myšlienka zužitkovania samotného vlaku, ako hotelové izby so službami je efektívne riešenie. Odstraňuje potrebu riešiť „last mile“, pri príchode do destinácie, tak isto je rekreant celý pobyt ubytovaný v jednej hotelovej izbe, odpadá nutnosť opätovného balenia a vybaľovania sa. Zároveň človek navštívi viacero miest a atrakcií behom niekoľkých dní. I v súčasnosti badáme potenciál tohto princípu, napríklad japonský výletný vlak Shiki Shima. V blízkej budúcnosti s rozvojom technológií by sme vedeli zefektívniť všetky logistické procesy, napr. s pomocou UI.
Ako však vyriešiť potrebu dostať sa v prvom rade na samotnú stanicu? Zároveň, ako veľmi budem mobilný pri príchode do jednej z destinácií? Tu práve vchádza do procesu princíp PLUG ‘N PLAY. Vieme zužitkovať potenciál autonómnej mobility ako prvok, ktorý sa zapája do väčšej štruktúry? Vie auto tvoriť súčasť hotelovej izby? Ideálne riešenie. Autonómne auto ma vyzdvihne priamo pred domom, následne ma odvezie na stanicu a pripojí sa do vlaku. Vieme však autu priradiť aj iné funkcie ako dopravný prostriedok? Efektívne narábanie s miestnom je v prípade vlak-hotelu „namieste“. Ak by sme auto vedeli priamo pretransformovať na súčasť obývačky, či spálne, zefektívnime využitie priestoru. Počas pobytu v izbe by zapojené auto slúžilo ako pohovka, či posteľ, zároveň v cieľových destináciách mám nonstop k dispozícií pridelený dopravný prostriedok.
Koncept plug ‘n play však vie byť rozšírený ešte do ďalšej dimenzie. Vo vlaku úplne neobsiahnem všetky služby, alebo ich prípadnú najlepšiu kvalitu. Prevádzky ako fitness, sála, či kúpele plnohodnotne neobsiahnem vo vozni. Tieto prevádzky by sa teda nachádzali na každej špeciálnej stanici, ktoré by jednak využívali rekreanti pri príchode vlaku a zároveň by boli prístupné pre okolie danej stanice.
Kde takúto stanicu umiestniť, ak by trasa výletného vlaku smerovala aj cez Bratislavu? V prvom rade by model stanice mohol byť do istej miery aplikovateľný v každej destinácií a istými prvkami sa zas odlišovať. Svojim princípom by však mali byť veľmi podobné, kvôli „plugovaniu“ vlaku do stanice. Pre tento dôvod pozícia terajšej Hlavnej vlakovej stanice nie je ideálna, pre zložité terénne zasadenie a prevádzku nástupíšť. Preto si vyberám ako lepšiu alternatívu lokalitu pri Einsteinovej ulici v Petržalke. K dispozícií je tu železničná trať smer Viedeň a zároveň plánovaná výstavba Nové Lido, ktorá má potenciál prepojiť aj môj koncept. Zároveň je však stále blízko atrakcií a pamiatok v Bratislave.
Ing. arch. Dušan Takáč – navrhovanie parametrického dizajnu a architektúry